Firmy produkcyjne mają dwie możliwości – mogą zainwestować we własny magazyn przyprodukcyjny lub wynająć taką powierzchnię. W drugim przypadku pojawia się pytanie, jak wybrać magazyn produkcyjny. Poznaj 4 kryteria, które warto mieć na uwadze podczas zapoznawania się z ofertami.
Magazyn produkcyjny – definicja
Magazyn produkcyjny to obiekt (lub wydzielona w nim przestrzeń), który jest wykorzystywany do przechowywania surowców, półproduktów i komponentów używanych w procesie produkcyjnym oraz gotowych produktów. Funkcjonowanie magazynu produkcyjnego jest niezbędne dla zapewnienia ciągłości zarówno produkcji, jak i dostaw do odbiorców. Magazyny przyprodukcyjne – inaczej niż choćby magazyny dystrybucyjne – najczęściej są zlokalizowane tuż koło przestrzeni produkcyjnej.
Organizacja magazynu produkcyjnego
Z uwagi na rolę, jaką odgrywa gospodarka magazynowa w firmie produkcyjnej, niezwykle istotna jest optymalna organizacja powierzchni magazynowej. Jak powinna wyglądać prawidłowa organizacja magazynu produkcyjnego? Podstawową kwestią jest wyznaczenie ciągów komunikacyjnych i zagospodarowanie przestrzeni do przechowywania. W tej części magazynu zostają ustawione różnego rodzaju regały. Aby jednak przyjmowanie i wydawanie towaru przebiegało sprawnie, na etapie organizacji magazynu należy:
- wybrać oprogramowanie do monitorowania stanów magazynowych;
- określić, jaki system identyfikacji produktów zostanie wdrożony;
- zaplanować, z jakich pojazdów i urządzeń będą korzystać pracownicy.
Klasy magazynów przyprodukcyjnych
Wyróżnia się nie tylko rodzaje magazynów – oferta powierzchni magazynowej często zawiera informację o klasie magazynu. Przykładowo magazyn produkcyjny może należeć do klasy A. Klasy magazynów to uproszczony system określania standardu obiektu. Najczęściej można spotkać się z podziałem wyróżniającym klasy A, B i C. Im wyższa klasa, tym wyższy standard obiektu. Podczas oceny magazynu uwzględnia się m.in. parametry składowania, zastosowane technologie, certyfikaty, udogodnienia dla najemców i lokalizację.
Czym wyróżniają się magazyny przyprodukcyjne klasy A? Magazyn produkcyjny klasy A to magazyn o najwyższym standardzie, powinien on:
- znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie głównych ciągów komunikacyjnych (nie dalej niż 10 km) – przykładowo tuż obok linii kolejowej czy drogi ekspresowej;
- zostać wyposażony w nowoczesne systemy zabezpieczeń – zalicza się do nich systemy alarmowe, monitoringu, przeciwpożarowe i całodobową ochronę;
- mieć zagospodarowany teren wokół budynku – w tym również plac manewrowy dla ciężarówek, parking dla aut osobowych i infrastrukturę dla rowerzystów;
- mieć odpowiednie parametry techniczne – przykładowo posadzka powinna mieć nośność na poziomie 5 t na 1 mkw., a siatka słupków powinna mieć rozstaw co najmniej 12x24 m (niekiedy 12x22,5 m);
- być wyposażony w doki załadunkowe – na każde 500 lub 1000 mkw. powierzchni powinien przypadać co najmniej jeden taki dok;
- być wyposażony w infrastrukturę współpracującą z systemem WMS (Warehouse Management System) – to system do zarządzania procesami magazynowymi;
- przejść certyfikację w systemie np. BREEAM – taki certyfikat potwierdza zastosowanie ekologicznych rozwiązań.
Szukasz magazynu produkcyjnego klasy A w stolicy? Sprawdź aktualne magazyny do wynajęcia w Warszawie.
Jak wybrać magazyn w firmie produkcyjnej?
Wybór magazynu produkcyjnego może wydawać się prostą sprawą. Aby jednak wynajęta przestrzeń magazynowa rzeczywiście odpowiadała potrzebom konkretnej działalności, w pierwszej kolejności trzeba je sprecyzować. Dopiero wówczas można wykonać kolejny krok – rozpocząć poszukiwania. Poznaj 4 kryteria, które powinien spełniać magazyn produkcyjny.
1. Dedykowane oprogramowanie
Logistyka w firmie produkcyjnej obejmuje wszystkie procesy logistyczne, których finalnym rezultatem jest gotowy produkt – a więc także przepływ zasobów między magazynem produkcyjnym a liniami produkcyjnymi. Chociaż magazyny przyprodukcyjne mogą funkcjonować bez dedykowanego oprogramowania, to jednak jego wdrożenie usprawnia pracę magazynu produkcyjnego. Przykładem takiego oprogramowania może być wspomniany już WMS, czyli system zarządzania magazynem. Ułatwia on utrzymanie optymalnych stanów magazynowych i pozwala wyeliminować błędy, które mogłyby poskutkować przestojami i mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Rozpatrując oferty przestrzeni magazynowej, warto zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia magazynowa jest należycie przystosowana do wdrożenia rozwiązań informatycznych lub czy system WMS już w magazynie funkcjonuje. W drugim przypadku może się okazać, że najemca będzie musiał zmodyfikować (dostosować) procesy logistyczne i produkcyjne, by lepiej współpracowały one z istniejącymi rozwiązaniami.
Jak w praktyce działają systemy WMS? Dzięki nim możliwe jest:
- kontrolowanie stanów magazynowych – system WMS pozwala na automatyczne monitorowanie zapasów zgromadzonych w magazynie, a zatem eliminuje pomyłki, do których mogłoby dojść podczas manualnego wykonywania takich prac;
- usprawnienie łańcucha dostaw – system WMS można zintegrować z innymi systemami, np. udostępnianymi przez przewoźników;
- poprawienie efektywności – wdrożenie systemu WMS pozwala m.in. szybciej przetwarzać zamówienia, a także ograniczyć liczbę błędów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na proces produkcji.
2. Instalacje i wyposażenie magazynu produkcyjnego
Funkcjonalne magazyny przyprodukcyjne muszą zostać wyposażone w podstawowe instalacje. Ale współcześnie to zdecydowanie za mało. Aby obniżyć koszty utrzymania przestrzeni magazynowej, inwestorzy coraz częściej decydują się na szereg ekologicznych rozwiązań. Należą do nich choćby: system HVAC, system BMS i fotowoltaika. W wielu magazynach wykorzystuje się też szarą wodę i deszczówkę.
Chcesz wynająć magazyn? Dowiedz się, ile kosztuje wynajem magazynu i dlaczego opłaca się wybrać nowoczesną przestrzeń magazynową.
Instalacje w magazynie produkcyjnym wiążą się z innym zagadnieniem – mowa o wyposażeniu. Elementy wyposażenia magazynu w firmie produkcyjnej zależą głównie od rodzaju przechowywanego towaru i wybranego systemu składowania. Jednocześnie mimo występujących między magazynami różnic w zakresie wyposażenia można dostrzec też ich pewne punkty wspólne – w każdym znajdują się choćby meble magazynowe. Jakie elementy mogą składać się na wyposażenie magazynu? Oto kilka przykładów:
- pojazdy, urządzenia transportowe i akcesoria przeładunkowe – są wykorzystywane podczas transportowania i przeładunku towarów;
- regały i antresole – to meble magazynowe, na których układane są palety czy pojemniki (w przypadku drobnych produktów);
- skanery i terminale – to urządzenia magazynowe wykorzystywane do szybkiej lokalizacji produktów w magazynie po kodzie kreskowym lub RFID.
Niekiedy magazyny przyprodukcyjne wyposaża się również w automatykę przemysłową. Jeżeli w magazynie przechowywany jest surowiec lub półprodukt spożywczy, to niezbędne jest monitorowanie temperatury i wilgotności powietrza – firma musi zakupić i zamontować stworzone w tym celu urządzenia.
3. Elastyczność magazynu produkcyjnego
Wiele firm nie buduje, ale wynajmuje magazyny produkcyjne. Dlaczego? Gdyż to elastyczne rozwiązanie – w ten sposób można dostosować wielkość powierzchni magazynowej do swoich potrzeb i jednocześnie prowadzić operacje w nowoczesnej przestrzeni. Elastycznością wyróżniają się choćby magazyny Small Business Units (SBU) – w ramach jednego obiektu możliwe jest jednoczesne prowadzenie lekkiej produkcji i magazynowanie surowców. Dodatkową zaletą SBU jest modułowość, czyli możliwość zwiększenia lub zmniejszenia wynajmowanej powierzchni w zależności od zapotrzebowania. Aby jednak wynajem dodatkowych modułów był możliwy, trzeba to uzgodnić z wynajmującym już na etapie negocjowania treści umowy. Jak to zrobić?
Negocjacje to jeden z kluczowych etapów procesu wynajmu magazynu. Brak doświadczenia nie musi być przeszkodą do zapewnienia sobie optymalnych warunków najmu – warto skorzystać z doradztwa, jakie świadczy firma Newmark Polska. Korzystając z profesjonalnego wsparcia, każde przedsiębiorstwo może znaleźć magazyn przyprodukcyjny spełniający jego oczekiwania.
4. Bezpieczeństwo magazynu przyprodukcyjnego
Ze składowanych w magazynie produkcyjnym surowców i półproduktów powstają gotowe wyroby, które trafiają następnie do sprzedaży. Bezpieczeństwo towarów i pracowników magazynu jest więc kluczowe, aby produkcja odbywała się bez przerw. Jednocześnie kwestie bezpieczeństwa można rozumieć dwojako – jako:
- zagospodarowanie przestrzeni magazynowej – w magazynie muszą zostać wyznaczone ciągi dla ruchu pieszego i drogi transportowe, a każdy z takich szlaków powinien zostać odpowiednio oznaczony;
- wdrożenie i przestrzeganie zasad BHP – pracownicy muszą zostać przeszkoleni, a także otrzymać odporną na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne odzież roboczą oraz środki ochrony indywidualnej (kask, rękawice).
W przypadku powierzchni magazynowych, które można wynająć wraz z wyposażeniem, ciągi komunikacyjne często są już wyznaczone. Jednak nie oznacza to, że nie warto się im przyjrzeć, a w razie konieczności zmodyfikować, aby podnieść poziom bezpieczeństwa.