1,2 mln mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej oddanych do użytku w pierwszej połowie 2019 roku

Najnowszy raport międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight I poł. 2019” przedstawia bardzo optymistyczny obraz rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce. Zasoby istniejącej powierzchni sięgają już 16,9 mln mkw.

W pierwszej połowie 2019 roku do użytku oddano 1,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej, czyli o ponad 63% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W pierwszej połowie 2019 roku podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię prawie 2 mln mkw. W strukturze najmu największy udział miały nowe umowy (62%), a następnie renegocjacje (33%) i ekspansje (5%). W większości województw poziom podpisanych umów w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu ze średnią roczną z lat 2013-2018 oscyluje zdecydowanie ponad 50%, co świadczy o większym zainteresowaniu najemców nowymi powierzchniami magazynowymi w tym okresie roku niż miało to miejsce w latach ubiegłych.

Największymi transakcjami pierwszego półrocza było wynajęcie prawie 60 tys. mkw. przez Pantos Logistics w Panattoni Park Wrocław XI, a także podpisanie umowy na 58,5 tys. mkw. przez PepsiCo w P3 Mszczonów.

W pierwszym półroczu poziom pustostanów spadł o 0,75 p.p. rok do roku i aktualnie wynosi 4,6%. Najwięcej wolnej powierzchni jest w województwach: wielkopolskim (7,7%), łódzkim (6,3%) oraz  małopolskim (5,3%).

- Absorpcja netto powierzchni magazynowo-produkcyjnej wzrosła o prawie 50% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2018. Wynika z tego, że dekoniunktura niemieckiego przemysłu i związane z tym hamowanie popytu zagranicznego na polskie produkty nie znajdują na razie odzwierciedlenia w popycie na rynku najmu, który wciąż pozostaje bardzo wysoki. Uwzględniając transakcje w toku kolejne dwa kwartały powinny jeszcze bardziej wzmocnić ten trend – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Raport poza danymi z 16 regionów Polski zawiera informacje o Polskiej Strefie Inwestycji, a także raport o stanie dróg ekspresowych i autostrad. Rozwój sieci dróg ma duży wpływ na rozwój rynku magazynowego, m.in. w rejonie Warszawy.

- Dostęp do tras szybkiego ruchu oraz autostrad ma nadal ogromne znaczenie dla najemców powierzchni magazynowych na terenie Warszawy – zarówno w strefie miejskiej, jak i okolicach. Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, deweloperzy budują nowe obiekty w bezpośrednim sąsiedztwie tras wylotowych ze stolicy oraz autostrady A2. Obecnie w budowie pozostaje ok. 400 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowo-produkcyjnej, co oznacza 90-procentowy wzrost aktywności deweloperskiej względem analogicznego okresu zeszłego roku. Prognozujemy, iż trend zwyżkowy będzie się utrzymywał – mówi Katarzyna Bojanowicz, Business Development Director w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych w firmie Cresa Polska.

1,2 mln mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej oddanych do użytku w pierwszej połowie 2019 roku

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Newmark Polska tworzą wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez większą część kariery zawodowej byli związani z rynkiem nieruchomości przemysłowych i logistycznych.

Wszyscy członkowie zespołu działają wspólnie, wykorzystując zdobyte umiejętności i kontakty oraz doświadczenie zawodowe, aby zapewnić najemcom usługi doradztwa na najwyższym poziomie kierując się wspólnym celem: kompleksowa obsługa Klienta i sprawny wybór najlepszego rozwiązania.

Aktualności

22.03.2024

Wynajmujesz halę produkcyjną albo magazyn? Dowiedz się, jak uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego
Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż by mogli?