Według najnowszego raportu firmy Cresa Polska „Occupier Insight – rynek przemysłowo-magazynowy w I kw. 2020 r.” pierwszy kwartał zakończył się pozytywnymi wynikami na rynku magazynowo-przemysłowym. Zasoby wyniosły ponad 19 mln mkw., co oznacza wzrost o 16,2% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2019 roku.
- Deweloperzy oddali do użytku ponad 428 000 mkw. nowych powierzchni i jest to wynik o 30% niższy niż w tym samym okresie w roku poprzednim. W budowie znajduje się jednak blisko 2,2 mln mkw., z czego większość oddana zostanie do użytku w 2020 roku. Jest to więc historycznie rekordowy kwartalny wynik – wyższy o ponad 60 tys. mkw. od dotychczasowego najlepszego drugiego kwartału 2018 roku – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa firmy Cresa Polska.
Wolumen transakcji pokazuje dalszą wysoką aktywność najemców, deweloperów i inwestorów. W pierwszym kwartale podpisano umowy najmu na łącznie prawie 1,1 mln mkw. Największy udział w transakcjach miały nowe umowy (72%), a następnie renegocjacje (18%) oraz ekspansje (10%).
Największe transakcje pierwszego kwartału br. to ekspansja firmy Euro-net w Prologis Park Janki (73 400 mkw.), wynajęcie magazynu BTS przez OTCF w Panattoni BTS Czeladź (67 000 mkw.) i wynajęcie powierzchni magazynowej przez Lidl w Exeter Park Stryków (51 900 mkw.).
Wskaźnik pustostanów pozostał na stabilnym poziomie wynoszącym 7,6%, co oznacza wzrost o 0,5 p.p. w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku.
- Pomimo blokady gospodarczej związanej z COVID-19 rynek powierzchni magazynowej pozostaje w dobrej kondycji. Dodatkowo pojawia się szereg nowych możliwości dla rozwoju rynku przemysłowego i logistycznego. Przykładem może być wzrost udziału kanału sprzedaży internetowej, który stanowi szansę dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw od firm prowadzących sklepy online po firmy kurierskie i logistyczne. Niesie to za sobą wzrost zapotrzebowania na wielkopowierzchniowe obiekty logistyczne oraz magazyny miejskie – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa.
Dodatkowo analitycy firmy Cresa prognozują, że Polska stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla firm poszukujących dywersyfikacji łańcucha dostaw w różnych regionach na świecie oraz lokalizacji bliżej bazy klientów. Spodziewany jest również spadek kosztów budowy i cen gruntów, co stanowi dobrą wiadomość dla inwestorów i najemców, którzy dopiero planują realizację projektów przemysłowych i logistycznych.
W krótkiej perspektywie deweloperzy mogą jednak doświadczyć wielu trudności związanych m.in. z dopełnieniem formalności dotyczących planowanych inwestycji na skutek ograniczonego działania urzędów gminnych w kraju. W rezultacie nowe inwestycje mogą rozpocząć się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Ewentualne zagrożenia mają jednak w większości charakter krótkoterminowy. Dobra pozycja Polski sprawia, że w dłuższej perspektywie rynek magazynowo-produkcyjny może okazać się jednym z beneficjentów zaistniałej sytuacji.