Ponad 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej dostarczono w pierwszych trzech kwartałach 2019

Według najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight 1-3 kw. 2019”, pierwsze trzy kwartały 2019 roku upłynęły pod znakiem bardzo szybkiego wzrostu zasobów nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce.

W tym okresie deweloperzy dostarczyli ponad 2 mln mkw. nowej powierzchni, dzięki czemu całkowite zasoby rynku wzrosły do 17,59 mln mkw. (wzrost o 16% rok do roku). Największym projektem oddanym do użytku w pierwszych trzech kwartałach, jak również w całej historii rynku polskiego, jest Panattoni BTS Amazon Gliwice, którego powierzchnia wynosi 210 000 mkw.

W każdym z pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku wolumen transakcji najmu oscylował na podobnym poziomie i wynosił pomiędzy 930 000 mkw. a 970 000 mkw. Od początku roku najemcy wynajęli łącznie 2,85 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej, czyli tylko o 4% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Nowa podaż nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wyniosła ponad 2 mln mkw. i była o 43% większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Deweloperzy nie zwalniają tempa i w budowie nadal znajduje się 1,81 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, która zostanie oddana do użytku do końca 2020 r.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi 6,3% i od początku roku znacząco wzrósł, głównie za sprawą rekordowo dużej podaży, której tegoroczna kulminacja nastąpiła w trzecim kwartale. Największymi wskaźnikami pustostanów charakteryzują się województwa: świętokrzyskie (53,4%), podlaskie (20,2%) oraz pomorskie (9,1%).

- Pomimo prognozowanego na przyszły rok spadku tempa rozwoju gospodarczego do 3,3% perspektywy dla rynku magazynowego w Polsce wyglądają nadal bardzo obiecująco. Z tego względu deweloperzy coraz częściej realizują inwestycje o charakterze typowo spekulacyjnym, co może skutkować wzrostem ilości dostępnej powierzchni w momencie ich ukończenia. W wyniku efektu bazy przewidujemy jednak, że wskaźnik pustostanów utrzyma się na stabilnym poziomie ok. 6%  - mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.

Wzrost presji inflacyjnych (ponad 2,5% w 2020 r.) spowoduje zapewne dalszy wzrost kosztów realizacji inwestycji, choć już nie tak gwałtowny jak w ostatnich dwóch latach. Mimo to najemcy mogą spodziewać się, że stawki czynszowe w niektórych regionach nieznacznie wzrosną. Zrealizowane i wynajęte obiekty magazynowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów kapitałowych, ustępując jedynie budynkom z segmentu biurowego. Z tego względu stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości magazynowych osiągnęły już poziom 6,25% i w ujęciu rocznym spadły o 0,25 p.p. Analitycy Cresa Polska przewidują, że dobre nastroje wśród inwestorów utrzymają się w również w 2020 roku.

Trzy kwartały przyniosły już ponad 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowo-produkcyjnej

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Newmark Polska tworzą wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez większą część kariery zawodowej byli związani z rynkiem nieruchomości przemysłowych i logistycznych.

Wszyscy członkowie zespołu działają wspólnie, wykorzystując zdobyte umiejętności i kontakty oraz doświadczenie zawodowe, aby zapewnić najemcom usługi doradztwa na najwyższym poziomie kierując się wspólnym celem: kompleksowa obsługa Klienta i sprawny wybór najlepszego rozwiązania.

Aktualności

15.04.2024

Fresenius Medical Care przedłuża wynajem w Prologis Park Poznań
Działająca w branży medycznej spółka Fresenius Medical Care S.A. renegocjowała umowę najmu 3900 mkw. magazynu i 120 mkw. biura w Prologis Park Poznań. Podczas transakcji Fresenius Medical Care reprezentowała firma doradcza Newmark Polska.