Rekordowy wynik aktywności deweloperskiej dla polskiego rynku w jednym kwartale

Najnowszy raport międzynarodowej firmy doradczej Cresa Polska „Occupier Insight - Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce I-III kw. 2021”.

Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce na koniec września osiągnęły poziom 23,0 mln mkw., notując wzrost o 13,5% w ujęciu rok do roku. Nowa podaż od początku roku wyniosła blisko 2,3 mln mkw., z czego 1,1 mln mkw. oddano do użytku w trzecim kwartale, co jest rekordowym wynikiem aktywności deweloperskiej dla polskiego rynku w jednym kwartale. Największe inwestycje ukończone w trzecim kwartale to: obiekt BTS o powierzchni ponad 203 000 mkw. w Świebodzinie, wybudowany dla firmy Amazon, Hillwood Rokitno (112 000 mkw.) oraz magazyn o powierzchni 108 000 mkw. w formule BTS dla DHL Supply Chain w miejscowości Żerniki (Panattoni Park Poznań).

Pomimo ograniczonej dostępności oraz rosnących cen materiałów budowlanych, aktywność deweloperska w Polsce nie tylko utrzymuje się na wysokim poziome, lecz także wzrasta z kwartału na kwartał. We wrześniu 2021 r. w budowie znajdowało się ponad 3,7 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej na terenie całego kraju. Ok. 57% tego wolumenu zostało już zabezpieczone umowami najmu. Trzy największe realizowane obecnie inwestycje to: GLP Lędziny Logistics Centre, Hillwood Bydgoszcz oraz P3 Poznań II.

Wolumen transakcji najmu w okresie od stycznia do września 2021 r. wyniósł blisko 4,9 mln mkw. – to o 33,5% więcej niż w analogicznym okresie w 2020 r. W samym trzecim kwartale 2021 r. aktywność najemców osiągnęła poziom 1,47 mln mkw. Nowe umowy stanowiły 64% całkowitego popytu, natomiast renegocjacje 23%. Udział transakcji dotyczących obiektów BTS oraz ekspansji wyniósł odpowiednio 8% i 5%. Wśród największych transakcji zawartych w trzecim kwartale 2021 r. można wymienić wynajęcie 104 000 mkw. w kompleksie Hillwood Bydgoszcz przez poufnego najemcę z branży e-commerce oraz 70 000 mkw. w Logistic City – Piotrków Distribution Center przez firmę JYSK.

Na koniec września 2021 r. wskaźnik pustostanów wyniósł 4,8%, co oznacza spadek o 3,7 p.p. względem analogicznego okresu w ubiegłym roku i o 1,0 p.p. w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. Regiony o największej dostępności powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce to Górny Śląsk, Mazowsze i Polska Centralna, które oferują odpowiednio 319 600 mkw., 237 300 mkw. i 221 100 mkw. do wynajęcia.

W pierwszych trzech kwartałach 2021 r. rynek magazynowo-przemysłowy nadal cieszył się dużym zainteresowaniem inwestorów. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości typu multi-let pod Warszawą spadły znacznie poniżej 5%, osiągając poziom 4,4%. W przypadku obiektów tego rodzaju w największych miastach regionalnych wynoszą one ok. 5,25%-5,50%. W perspektywie kolejnych 12 miesięcy stopy kapitalizacji dla nieruchomości typu multi-let na regionalnych podrynkach mogą ulec dalszej kompresji i zbliżyć się do poziomu 5% lub obniżyć się jeszcze bardziej.

Pobierz raport

Newmark Polska

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Newmark Polska tworzą wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez większą część kariery zawodowej byli związani z rynkiem nieruchomości przemysłowych i logistycznych.

Wszyscy członkowie zespołu działają wspólnie, wykorzystując zdobyte umiejętności i kontakty oraz doświadczenie zawodowe, aby zapewnić najemcom usługi doradztwa na najwyższym poziomie kierując się wspólnym celem: kompleksowa obsługa Klienta i sprawny wybór najlepszego rozwiązania.

Aktualności

10.07.2024

Sport-Shop.pl głównym najemcą w Panattoni Park Bieruń I
Sport-Shop.pl, firma z silną pozycją na polskim rynku e-commerce, wynajęła ponad 13 000 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Panattoni Park Bieruń I. Najemcę w znalezieniu optymalnej lokalizacji i negocjowaniu warunków najmu wsparli specjaliści Newmark Polska.