Wpływ portowej hossy i sytuacji na rynku pracy na sektor magazynowy w województwie zachodniopomorskim

Porty w Szczecinie i Świnoujściu, podobnie jak porty w województwie pomorskim, odnotowują imponujące wzrosty przeładunków, ustanawiając przy tym kolejne rekordy. W 2018 roku przeładunki wzrosły w nich o 12,5% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Szczecin – dzięki swojej lokalizacji – przyciąga inwestorów ze Skandynawii i Europy Zachodniej, którzy otwierają tam swoje oddziały. Z uwagi na atrakcyjne ceny gruntów oraz bliskość Niemiec, firmy Amazon i Zalando zdecydowały się na ulokowanie centrów logistycznych w okolicach stolicy Pomorza Zachodniego. Województwo zachodniopomorskie jest również atrakcyjne dla firm planujących budowę zakładów produkcyjnych. Zdecydowały się na nie między innymi LM Wind Power, Dancoal, Pilkington IGP czy Crown Packaging.

 

Zalety lokowania magazynów i centrów logistycznych w okolicach Szczecina

Ze względu na swoje położenie Szczecin jest bardzo atrakcyjną lokalizacją dla firm planujących prowadzenie dystrybucji nie tylko w Polsce zachodniej, ale również na rynkach niemieckim i skandynawskim. Zespół portowy Świnoujście-Szczecin ma również podstawowe znaczenie dla tranzytu do Czech i na Słowację.

Szczecin jest doskonale skomunikowany dzięki rozbudowanej sieci połączeń kolejowych oraz lotniczych dostępnych z Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, który obecnie wykorzystuje swoją przepustowość jedynie w ok. 60 proc. Na lotnisku w Goleniowe powstanie także niedługo nowoczesny terminal towarowy, którego budowa ma rozpocząć się już w tym roku, pozwolenie na budowę zostało wydane w styczniu 2019 r. Inwestycja ta zostanie zrealizowana we współpracy z firmą deweloperską Waimea Holding S.A., specjalizującą się w budowie hal magazynowych.

W regionie szczecińskim nadal dostępne są grunty inwestycyjne pod nowe obiekty magazynowe i produkcyjne. Powstają także specjalne strefy inwestycji takie jak Goleniowski Park Przemysłowy, Stargardzki Park Przemysłowy czy Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii w Stargardzie, gdzie zaplanowano budowę nowoczesnego centrum logistycznego o powierzchni 80 tys. mkw.

Wspieranie rozwoju regionu przez władze samorządowe, realizowane inwestycje publiczne takie jak rozbudowa trasy S10 i S3 oraz modernizacja portów morskich i rozbudowa lotniska z terminalem towarowym to główne czynniki, które będą zachęcać do lokowania centrów logistycznych w tej części kraju. Prócz wymienionej firmy Waimea, potencjał rynku dostrzegło Panattoni Europe, 7R S.A. czy Exeter. Szczecin na swoją pierwszą inwestycję w sektorze powierzchni magazynowych wybrała również firma J.W. Construction, która planuje park o pow. ok. 80 tys. mkw.

 

Wyzwania szczecińskiego rynku magazynowego

Świetne położenie województwa zachodniopomorskiego wiąże się także z silną konkurencją o pracowników. Giganci branży e-commerce nie tylko wybudowali na Pomorzu Zachodnim wielkometrażowe centra logistyczne, ale stworzyli również setki dodatkowych miejsc pracy. Szukający zatrudnienia w sektorze magazynowo-logistycznym znajdują się w bardzo dogodnej pozycji, mogąc wybierać pomiędzy pracą na rynkach polskim i niemieckim. Do nowo otwartych magazynów i przedsiębiorstw przenoszą się głównie zachęceni lepszymi warunkami pracy.

Także absolwenci szczecińskich uczelni stosunkowo łatwo znajdują zatrudnienie jako wykwalifikowana kadra.

Firmy, które decydują się zainwestować w okolicach Szczecina i zbudować tu swoje zakłady produkcyjne czy centra logistyczne, dynamicznie dostosowują się do sytuacji. Część z nich oferuje lepsze warunki pracy, by przyciągnąć do siebie przeszkolonych już pracowników od konkurencji. Inni decydują się zatrudnić mieszkańców powiatów odległych od Szczecina, gdzie bezrobocie pozostaje dość wysokie.

Zauważalny jest też trend ku automatyzacji i optymalizacji procesów logistycznych.

 

Mniejsze miasta regionu zachodniopomorskiego na rynku magazynowym

Pozostałe miasta województwa zachodniopomorskiego są wielokrotnie mniejsze od Szczecina, który ma nad nimi przewagę ze względu na atrakcyjną lokalizację, rozbudowane połączenia komunikacyjne i infrastrukturę logistyczną. Mimo to kilka z nich stopniowo się rozwija.

Na przeciążeniu dużych portów w regionie zachodniopomorskim zyskuje między innymi Kołobrzeg, który z roku na rok odnotowuje dwucyfrowy wzrost przeładunków. Z kolei Nowogard, Wolin, Police i Stargard znajdują się w takiej odległości od Szczecina i lotniska Szczecin-Goleniów, że warto w nich lokować magazyny. Aktualnie miasta te oferują głównie obiekty klasy B, ale w najbliższych pięciu latach ich oferta znacznie się poszerzy i unowocześni. W budowie jest między innymi Waimea Logistic Park Stargard.

Wszystkie te lokalizacje mają szansę stać się w przyszłości niewielkimi ośrodkami centrów magazynowych. Przedsiębiorcy będą jednak musieli uwzględnić rosnące szybciej niż w innych częściach kraju stawki godzinowe pracowników i stopniowe upodabnianie się rynku szczecińskiego do standardów w innych dużych miastach Polski.

Firmy skandynawskie oraz działające w branży e-commerce nie mają wątpliwości, że warto inwestować w województwie zachodniopomorskim. Taką opcję mogą także rozważyć dyrektorzy polskich firm chcących eksportować na północ i zachód Europy.

 

Jakub Dudkiewicz, doradca w dziale powierzchni magazynowych i produkcyjnych firmy Cresa Polska

Newmark Polska

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Newmark Polska tworzą wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez większą część kariery zawodowej byli związani z rynkiem nieruchomości przemysłowych i logistycznych.

Wszyscy członkowie zespołu działają wspólnie, wykorzystując zdobyte umiejętności i kontakty oraz doświadczenie zawodowe, aby zapewnić najemcom usługi doradztwa na najwyższym poziomie kierując się wspólnym celem: kompleksowa obsługa Klienta i sprawny wybór najlepszego rozwiązania.

Aktualności

10.07.2024

Sport-Shop.pl głównym najemcą w Panattoni Park Bieruń I
Sport-Shop.pl, firma z silną pozycją na polskim rynku e-commerce, wynajęła ponad 13 000 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Panattoni Park Bieruń I. Najemcę w znalezieniu optymalnej lokalizacji i negocjowaniu warunków najmu wsparli specjaliści Newmark Polska.