Magazyny Small Business Unit – małe magazyny z wielkim potencjałem

Rynek magazynowy jest zróżnicowany – obok wielkoformatowych obiektów magazynowych najemcy mogą wybrać też magazyn typu SBU. Czym wyróżnia się magazyn SBU? Jakim firmom dedykowane są niewielkie moduły magazynowe?

Magazyn SBU – co to jest?

SBU (Small Business Units) to typ magazynu wyróżniający się nie tylko modułowym charakterem, ale też niewielkim metrażem standardowego modułu – najmniejsze oferowane moduły mają ok. 500 mkw. Jednak nie tylko wielkość powierzchni jest wyróżnikiem segmentu SBU – istotna jest też lokalizacja i oferowany standard. Projekty SBU powstają głównie na obszarach miejskich, w rezultacie czego są one określane jako „magazyny miejskie”. Jednocześnie dla magazynów SBU charakterystyczny jest wysoki standard wykończenia dostępnej przy nich powierzchni biurowej, dzięki czemu jest ona zarówno komfortowa, jak i reprezentacyjna.

Na pytanie, co to jest magazyn SBU, można odpowiedzieć też inaczej – to dopełnienie wielkoformatowych obiektów magazynowych budowanych na obszarach podmiejskich. Magazyny SBU przewyższają swoją wielofunkcyjnością tzw. big-boxy. Przy czym moduły nie zawsze są wykorzystywane na użytek magazynowania czy produkcji – przestrzeń może zostać dostosowana także do innych celów, np. szkoleniowych czy handlowo-usługowych.

Mały magazyn dla małej firmy? Dla kogo jest SBU?

Moduły magazynowe SBU cieszą się dużą popularnością wśród małych firm, które ze względu na skalę prowadzonych operacji nie potrzebują dużych powierzchni oferowanych w ramach typowych parków magazynowych. Warto podkreślić, że magazyn SBU to rozwiązanie nie tylko dla biznesu w fazie rozwoju – profil docelowego najemcy jest zróżnicowany. Magazyny miejskie są szczególnie atrakcyjne z perspektywy firm poszukujących przestrzeni na potrzeby logistyki ostatniej mili.

Obiekty small business units – przykładowe grupy najemców:

  • firmy zajmujące się dystrybucją produktów na lokalnym rynku – są to choćby sieci handlowe zaopatrujące swoje sklepy;
  • start-upy – z jednej strony potrzebują one przestrzeni do pracy, a z drugiej profil ich działalności może wymagać dostępu do powierzchni ekspozycyjnej;
  • przedsiębiorstwa usługowe – magazyn SBU może zostać przystosowany np. do prowadzenia szkoleń;
  • operatorzy logistyczni i firmy kurierskie – mały magazyn w mieście ułatwia dostarczanie przesyłek w deklarowanym terminie.

 

Lokalizacja Small Business Units

Magazyn SBU to z reguły magazyn miejski, a zatem zlokalizowany w obrębie miasta. Aby obiekty oferujące przestrzeń w tej formule były interesujące z perspektywy potencjalnego najemcy, grunty wybierane pod ich budowę są położone w dzielnicach biznesowo-przemysłowych, które jednocześnie znajdują się w niewielkiej odległości od centrum. Ważny jest przy tym dobry dostęp zarówno do sieci drogowej, jak i transportu publicznego. Ten punkt jest szczególnie istotny w kontekście logistyki ostatniej mili – współcześni klienci oczekują bezzwłocznej realizacji zamówień.

Najwięcej magazynów w formacie SBU znajduje się na terenie Warszawy. Jednak poza magazynami w Warszawie również w innych miastach Polski można znaleźć niewielkie moduły magazynowe – wymienić wystarczy Szczecin, Trójmiasto, Kielce,Dąbrowę Górniczą czy magazyny we Wrocławiu.

Cena magazynów SBU

Koszt wynajmu modułu magazynowego SBU jest uzależniony głównie od lokalizacji. Ile trzeba zapłacić za magazyn SBU? W Warszawie cena za taki magazyn dochodzi nawet do 9,75 euro za mkw. miesięcznie.

Wyższa niż w przypadku obiektów big-box stawka czynszu nie jest jedynym czynnikiem, który muszą uwzględniać potencjalni najemcy. Z uwagi na duże zainteresowanie magazynami SBU dostępność takich modułów jest ograniczona. Wskutek czego znalezienie dostępnej przestrzeni może być czasochłonne.

Może Cię zainteresować: Ile kosztuje wynajem magazynu?

Magazyny Small Business Unit – plusy i minusy

Dlaczego małe magazyny oferowane w formule SBU cieszą się popularnością? Chociaż lokalizację w granicach miasta i łatwość w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników można uznać za ich kluczowe atuty, to są też inne powody – najemcy doceniają:

  • bliskość węzłów transportowych – co umożliwia sprawną logistykę;
  • wysoki standard powierzchni – budynki zazwyczaj są certyfikowane w systemie BREEAM lub LEED;
  • łatwą możliwość rozszerzenia zajmowanej powierzchni – wynika to z modułowości magazynów SBU;
  • wielofunkcyjność obiektów – możliwość korzystania zarówno z powierzchni magazynowej, jak i biurowej. Niekiedy biura pełnią również funkcję tzw. showroomu.

 

Pomimo wielu korzyści wynajem magazynów SBU wiąże się z wyższymi kosztami niezbędnymi do wynajęcia takiego obiektu. Lokalizacja czy wyższe nakłady na aranżację powierzchni to jedne z czynników zwiększających budżet niezbędny do wejścia do obiektu.

Rynek magazynów Small Business Units

W ostatnich latach magazyny miejskie stały się niezwykle popularne. Głównym powodem jest rozwijająca się branża e-commerce, z którą związany jest rynek usług logistycznych i magazyny e-commerce. Stąd też deweloperzy obecni na polskim rynku są zainteresowani dostarczaniem tego typu powierzchni (np. Ideal Idea City Parks (Ideal Idea), City Logistics (Panattoni), City Flex (7R) czy miejskie formaty P3).

Szukasz magazynu typu SBU? Skorzystaj z doświadczenia ekspertów Newmark Polska – znajdziemy dla Twojego biznesu magazyn SBU, a także wynegocjujemy korzystne warunki, zapewnimy wsparcie prawne i pomożemy zaprojektować powierzchnię.

Newmark Polska

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Newmark Polska tworzą wysokiej klasy specjaliści z różnych dziedzin, którzy przez większą część kariery zawodowej byli związani z rynkiem nieruchomości przemysłowych i logistycznych.

Wszyscy członkowie zespołu działają wspólnie, wykorzystując zdobyte umiejętności i kontakty oraz doświadczenie zawodowe, aby zapewnić najemcom usługi doradztwa na najwyższym poziomie kierując się wspólnym celem: kompleksowa obsługa Klienta i sprawny wybór najlepszego rozwiązania.

Aktualności

10.07.2024

Sport-Shop.pl głównym najemcą w Panattoni Park Bieruń I
Sport-Shop.pl, firma z silną pozycją na polskim rynku e-commerce, wynajęła ponad 13 000 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w Panattoni Park Bieruń I. Najemcę w znalezieniu optymalnej lokalizacji i negocjowaniu warunków najmu wsparli specjaliści Newmark Polska.