Lokalizacja magazynu to kwestia priorytetowa dla każdej firmy – bez względu na branżę i skalę jej działalności. Od czego zależy wybór lokalizacji magazynu? Jak wybrać lokalizację magazynu, aby zapewniała ona jak najlepsze warunki do dalszego rozwoju?
Czynniki wpływające na lokalizację magazynu
Lista czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru lokalizacji magazynu, jest długa. Należą do nich choćby: dostęp do infrastruktury, przepisy prawne i otoczenie biznesowe, potencjał rozwoju i ekspansji, aspekty środowiskowe i społeczne oraz wsparcie technologiczne i cyfryzacja. Kluczowe czynniki wpływające na lokalizację magazynu zostały szczegółowo omówione poniżej.
Czynniki geograficzne i infrastrukturalne
Poszukując przestrzeni magazynowej, wiele firm zwraca uwagę na to, czy w pobliżu znajduje się nowoczesna, rozwinięta infrastruktura drogowa. Za atut postrzegana jest bliskość dróg szybkiego ruchu czy autostrad. Z oczekiwań potencjalnych najemców doskonale zdają sobie sprawę podmioty specjalizujące się w budowie powierzchni magazynowych – z myślą o realizacji takich inwestycji wybierają one działki położone w bezpośrednim sąsiedztwie węzłów drogowych.
Niekiedy, z uwagi na rodzaj składowanych produktów czy klientów, przedsiębiorstwo szuka magazynu na terenie kompleksu posiadającego własną bocznicę kolejową czy dostęp do głębokowodnego terminala kontenerowego Baltic Hub. W drugim przypadku obszar poszukiwań zostaje ograniczony – lokalizacja magazynu musi znajdować się na północy Polski, a warunek ten spełniają magazyny w Trójmieście.
Przykład: Firma produkuje wyroby o dużych gabarytach, które ze względu na wymiary mogą być transportowane jedynie drogą rzeczną. W tej sytuacji czynniki infrastrukturalne (infrastruktura drogowa czy kolejowa) będą drugorzędne – istotniejsze będzie geograficzne położenie magazynu, a precyzując to, czy jest on położony nad brzegiem rzeki.
Przepisy prawne i otoczenie biznesowe
Czynniki wpływające na lokalizację magazynu mają też wymiar prawny i ekonomiczny. Zdarza się, że firma jest zainteresowana magazynem w kompleksie zlokalizowanym na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nieprzypadkowo, gdyż działanie w obrębie takiej strefy pozwala przedsiębiorcy skorzystać z ulg podatkowych, a to z kolei korzystnie przekłada się na konkurencyjność – swoim klientom może on zaproponować korzystniejsze warunki współpracy.
Przeczytaj również: Wynajmujesz halę produkcyjną albo magazyn? Dowiedz się, jak uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego
Istotne jest również otoczenie biznesowe, które należy rozumieć szeroko. Na otoczenie biznesowe składają się choćby:
- partnerzy biznesowi – lokalni dostawcy surowców, odbiorcy produktów oraz wykonawcy usług;
- instytucje – to nie tylko urzędy i zatrudnieni w nich ludzie, ale też np. uczelnie współpracujące z biznesem;
- siła robocza – czyli dostęp do pracowników, poziom ich kwalifikacji oraz stopa bezrobocia.
Wszystkie te aspekty warto rozważyć podczas wyboru lokalizacji dla magazynu, mając na uwadze specyfikę prowadzonego biznesu.
Przykład: Dla firmy produkującej części samochodowe korzystne będzie zlokalizowanie magazynu w niewielkiej odległości od firm, które produkują auta. Równie dobrą decyzją będzie wynajem magazynu w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, której zadaniem jest wspieranie rozwoju przemysłu motoryzacyjnego.
Potencjał rozwoju i ekspansji
Odpowiadając na pytanie, co decyduje o wyborze lokalizacji magazynu, trzeba zwrócić uwagę również na potencjał rozwoju regionu oraz możliwości ekspansji w danej lokalizacji. Jeżeli na danym obszarze jest rozwijana infrastruktura, to można założyć, że w kolejnych latach wokół będą powstawać nowe zakłady pracy. To nie tylko może przyciągnąć osoby poszukujące zatrudnienia, ale również stworzyć nowe możliwości współpracy biznesowej.
Wynajmując magazyn w danej lokalizacji, przedsiębiorca powinien też zorientować się, czy możliwa będzie ekspansja rozumiana jako zwiększenie wynajmowanej powierzchni i rozszerzenie prowadzonych operacji. Nie zawsze jest to możliwe. Tymczasem przedłużenie umowy najmu niekiedy jest korzystniejsze niż przeprowadzka do nowego kompleksu magazynowego – w ten sposób nie trzeba m.in. zmieniać zespołu.
Przykład: Firma świadcząca usługi z zakresu logistyki ostatniej mili wynajęła powierzchnię magazynową w niewielkim parku logistycznym w granicach dużego miasta. Obecnie tworzą go dwie hale magazynowe, ale deweloper zarezerwował już teren pod budowę kolejnych ośmiu hal. Oznacza to, że w przyszłości ekspansja w tej lokalizacji nie będzie problemem.
Integracja z siecią dystrybucji
Istotny wpływ na wybór lokalizacji magazynu może mieć funkcjonowanie przedsiębiorstwa w sieci dystrybucyjnej. Na swoje siedziby lub oddziały podmioty z branży logistycznej często wybierają bezpośrednie sąsiedztwo firm produkcyjnych i handlowych. W ten sposób wytwórcom towarów mogą zaoferować ich szybką i sprawną dystrybucję do rozproszonej sieci magazynów, skąd następnie trafią one na sklepowe spółki. Tak właśnie powstają klastry.
Wewnętrznie sieć dystrybucji może być zróżnicowana. Dla firm eksportujących istotna może być współpraca nie tylko z firmami transportowymi, ale również portami morskimi czy koleją. Natomiast sklepy internetowe mogą poszukiwać magazynów na obszarach podmiejskich – w pobliżu oddziałów firm kurierskich, z którymi będą ściśle współpracować, aby dostarczyć do klientów produkty w zadeklarowanym czasie (np. następnego dnia po złożeniu zamówienia).
Przykład: Firma z branży spożywczej, która dystrybuuje produkty na obszar całego kraju, centralnego magazynu powinna szukać w okolicach Łodzi. Taka lokalizacja zapewni jej dostęp do autostrad i dróg szybkiego ruchu – możliwe będzie zaopatrzenie magazynów w każdej części kraju, a w przyszłości również ekspansja za granicę.
Lokalizacja magazynów a aspekty środowiskowe i społeczne
Coraz częściej firmy zwracają uwagę na to, jak ich działalność wpływa na środowisko i lokalną społeczność. To jednak kwestia nie tylko wizerunkowa, ale również regulacyjna – już dziś niektóre firmy dobrowolnie podają dane niefinansowe w publikowanych raportach, a wkrótce największe na rynku podmioty będą miały taki obowiązek. Stąd też coraz większą popularnością cieszy się zagadnienie, jakim jest strategia ESG dla magazynów.
Poszukując powierzchni magazynowej, firma powinna zwrócić uwagę, czy kompleks:
- został poddany certyfikacji – przykładem może być certyfikat BREEAM, o który ubiega się coraz więcej inwestycji;
- wykorzystuje rozwiązania z zakresu fotowoltaiki – pozwalają one oszczędzać zasoby, redukować ślad węglowy i obniżyć koszty;
- posiada wdrożony system BMS – w ten sposób szybko można zauważyć m.in. wycieki wody i zapobiec stratom.
Przykład: Mając do wyboru dwa magazyny w tej samej lokalizacji, firmy chętniej decydują się na obiekt, który posiada certyfikat. Jest to wybór korzystny ze względów nie tylko wizerunkowych, ale też ekonomicznych – „zielone” magazyny są tańsze w utrzymaniu.
Bezpieczeństwo i ryzyko
Co decyduje o wyborze lokalizacji magazynu? Niektóre firmy nie korzystają jedynie z magazynów zamkniętych, ale również otwartych. Jeżeli warunki sprzyjają zlokalizowaniu magazynu na danym obszarze, firma musi uwzględnić dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem pracowników ochrony lub wdrożeniem zaawansowanego systemu monitoringu.
Firmy poszukujące idealnej lokalizacji muszą zwrócić uwagę, czy magazyn nie znajduje się na terenach zalewowych. Jeżeli tak, to istnieje ryzyko utraty składowanych towarów – mogą one zostać zalane. Problematyczne są również tereny pogórnicze – ich obecność wokół kompleksu magazynowego może uniemożliwiać jego rozbudowę.
Przykład: Przedsiębiorstwo z branży e-commerce rozważało wynajem magazynu w mieście powiatowym ze względu na korzystne położenie w stosunku do sieci dystrybucyjnej. Ostatecznie jednak firma zdecydowała się na wybór innej lokalizacji. Powodem była zła sytuacja ekonomiczno-demograficzna – miasto szybko się wyludnia, czego konsekwencją jest niedobór pracowników.
Optymalizacja kosztów logistycznych
Lokalizacja magazynu musi uwzględniać także kwestie ekonomiczne. Aby stwierdzić, czy ulokowanie operacji w danym centrum logistycznym jest opłacalne, trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów. Przeprowadzenie analogicznego rachunku jest niezbędne przed podjęciem decyzji o pozostaniu w bieżącej lokalizacji – może się okazać, że przeprowadzka pozwoli zoptymalizować koszty. Analizie należy poddać choćby:
- koszty transportu – im większa odległość od klientów czy centrum dystrybucyjnego, tym większe koszty będzie ponosić przedsiębiorca;
- koszty pracy – w niektórych regionach będzie panował rynek pracownika, podczas gdy w innych rynek pracodawcy;
- koszty eksploatacyjne – ten rodzaj kosztów może obniżyć np. montaż fotowoltaiki czy wdrożenie systemów odzysku szarej wody.
Przeczytaj również: Ile kosztuje wynajem magazynu?
Przykład: Przed zakończeniem umowy najmu magazynu firmy muszą ocenić zasadność jej przedłużenia. Niekiedy przeniesienie operacji do nowego obiektu jest bardziej opłacalne niż pozostanie w obecnej lokalizacji, nawet gdy uwzględni się dodatkowe koszty związane z przeprowadzką.
Wsparcie technologiczne i cyfryzacja
Najemcy budynków biurowych zwracają uwagę na certyfikaty SmartCore i WiredScore. W przypadku kompleksów magazynowych wymagania są niższe. Nie oznacza to jednak, że podczas wyboru lokalizacji najemcy nie powinni pytać o dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej i systemów informatycznych. Ich obecność jest niezbędna, aby wdrożyć w magazynie np. system WMS czy system ERP albo inwestować w automatyzację procesów.
Dostępność infrastruktury, o której mowa powyżej, usprawnia zarządzanie magazynem. Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technologii firmy mogą zyskać – obniżyć koszty, wyeliminować błędy na etapie przygotowywania zamówień czy wreszcie uniknąć przeterminowania produktów z datą przydatności. To nie wszystko – użycie nowych technologii pozwala też na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej.
Przykład: Firmy zajmujące się produkcją szybko psującej się żywności powinny zadbać, aby magazyn był przygotowany do wdrożenia rozwiązań, które ułatwią kontrolę terminu przydatności do spożycia. Przykładem może być system WMS umożliwiający szybkie sprawdzenie, które partie produktów powinny w pierwszej kolejności opuścić magazyn.
Optymalna lokalizacja magazynu – co decyduje o wyborze lokalizacji magazynu?
Wybór lokalizacji magazynu często bywa traktowany po macoszemu – firmy określają jedynie obszar, na którym powinien się on znajdować, ale nie przeprowadzają głębszej analizy. To błąd. Jeżeli nie chcesz go popełnić, skorzystaj z pomocy doradców Newmark Polska. Pomagamy przedsiębiorcom w znalezieniu optymalnej lokalizacji magazynu z myślą o prowadzonych operacjach. Sprawdzamy też, co opłaca się bardziej – renegocjacja umowy czy przeprowadzka do innego obiektu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie, skontaktuj się z nami.